Jak zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym?

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Jak zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym?

Życie prywatne na przemian przeplata się z życiem zawodowym, jest to sytuacja nieunikniona. Jeśli chcemy zarabiać należyte nam wynagrodzenie, na satysfakcjonującym nas poziomie musimy sumiennie wykonywać powierzone nam zadania. Niestety często bywa, że ilość spraw do załatwienia zdecydowanie przerasta czas, który spędzamy w pracy. Co dzieje się w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta, poświęcamy nasze życie prywatne na załatwienie spraw zawodowych. Dochodzi do nieproporcjonalnego rozłożenia czasu, na niekorzyść tego, który chcielibyśmy poświęcić na odpoczynek oraz rodzinę. To najkrótsza droga do przepracowania, obniżenia efektywności pracy, a przede wszystkim nieporozumień małżeńskich. Dlatego też istotnym jest, by zachować równowagę, pomiędzy pracą, a życiem osobistym, jednak jak tego dokonać?

 

Pracuj w pracy, odpoczywaj w domu

 

Wydawać by się to mogło banalnym frazesem, jednakże tkwi w nim niezaprzeczalna prawda. Jeśli jesteśmy obarczeni obowiązkami i nawałem pracy, to pamiętajmy, że w żaden sposób nie możemy przenosić obowiązków do życia prywatnego. Postarajmy się rozłożyć nasze obowiązki tak, by sfinalizować dany projekt kolejnego dnia. Dobra rozplanowanie obowiązków z pewnością nam w tym pomoże. Hola, hola, wróciłeś już do domu? To przestań myśleć o pracy. Jest to najczęściej popełniany błąd. Pamiętaj, czas spędzony w domu z najbliższymi ma służyć twojej regeneracji, a nie wzmożonej aktywności. Pracuj w pracy, a odpoczywaj w domu, kiedy zaczniesz przestrzegać tę regułę, z pewnością poczujesz rezultaty na własnej skórze.

 

Do perfekcji się dąży, a perfekcjonistą się nie staje

 

Zawsze można wykonać dane zadanie szybciej, czy lepiej, jednak najbardziej istotne jest to, by było ono wykonane prawidłowo. Pułapka profesjonalizmu niejednego wprowadza w kompleksy i niskie mniemanie o sobie. Czasami wystarczy odpuścić, by zrozumieć, że perfekcja tak naprawdę nie istnieje. Oczywiście powinna być ona naszym wyznacznikiem w kontekście prawidłowo wykonanego zadania, nic więcej. Pamiętaj, że czasu nie oszukasz, a rozpoczynając pościg za tym, co nie istnieje wypalisz się zawodowo. Bądź produktywny, ale w rozsądnych ramach.

 

Zapomnij o biernym odpoczynku

 

Jeśli myślisz, że spędzanie wolnego czasu na kanapie i przed telewizorem, to idealne rozwiązanie, szybko o tym zapomnij. Postaraj się wykorzystać swój wolny czas na aktywność. Nie musisz od razu biec na siłownię, wystarczy spacer z dziećmi lub jazda na rowerze, możliwości jest mnóstwo, zdecyduj się na taką formę aktywności, na jaką masz ochotę.

 

Zresetuj się w trakcie pracy

 

Ośmiogodzinny dzień pracy nie oznacza, że masz go spędzić wyłącznie przy biurku. Staraj się robić sobie krótkie przerwy. Sposobów jest wiele, przejdź się po tusz do drukarki , wybierz się do pobliskiego sklepu po jogurt, podejdź do okna i daj odpocząć twojemu wzrokowi lub po prostu zrób sobie kawę. Tylko pamiętaj, z kofeiną nie należy przesadzać.

Reasumując, to ty jesteś panem swojego losu i to ty za nie w pełni odpowiadasz, osiągając równowagę na linii życie zawodowe, a prywatne odczujesz poprawę swojego nastroju i zyskasz więcej czasu dla rodziny.

 

No Comments

Add your comment