3 zasady dobrego CV

Zbiór porad dla poszukujących pracy

3 zasady dobrego CV

Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a firmy bardzo chętnie poszukują wartościowych ludzi, na tworzone przez siebie, coraz to nowe stanowiska. Nie oznacza to jednak wbrew pozorom, że pracę dostaniemy od zaraz. Mnóstwo ludzi kończących studia ubiega się po nich o pracę, dlatego mamy sporą konkurencję. Jeśli chcemy uzyskać na prawdę wartościowe zajęcie, musimy pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony. Do tego potrzebne jest stworzenie CV, które od razu rzuci się w oczy rekruterowi i pokaże nas w znakomitym świetle.

 

 

1. Podanie konkretnych danych kontaktowych

 

Dane kontaktowe umieszczone w CV powinny być przede wszystkim konkretne i umożliwić łatwe skontaktowanie się z nami. Podstawą jest nasz adres e-mail – musimy przy tym jednak zwrócić uwagę, by brzmiał on profesjonalnie. Raczej źle wyglądał będzie nasz żartobliwy pseudonim z czasów szkolnych, umieszczony dodatkowo na jednej z darmowych, polskich domen. Najbardziej profesjonalnie będzie wyglądała domena z naszym nazwiskiem, którą zazwyczaj możemy zarejestrować zaledwie za kilkanaście złotych. Do CV możemy dołączyć link do naszego profilu na Linkedin – po pierwsze umożliwia to dobrą komunikację i ułatwia dalszy kontakt oraz budowanie relacji z pracodawcą. Ponadto, posiadanie profilu w serwisach dla profesjonalistów jest dziś traktowane jako wyraz poważnego podejścia do swoich obowiązków i powinno dodać nam kilka punktów u osoby zatrudniającej.

2. Skupienie się na swoich mocnych stronach

 

To dobrze jeśli posiadamy hobby – pracodawca zapewne doceni, że mamy życie poza pracą i potrafimy skutecznie oddać się relaksowi. Nie miejmy jednak złudzeń, ze rozpisywanie się o naszych zainteresowaniach na pół strony zwiększy szanse na otrzymanie zatrudnienia. Pracodawcę bowiem interesuje głównie to, co możemy dać jego firmie, dlatego w CV powinniśmy przede wszystkim skupić się na naszych mocnych stronach. Spróbujmy unikać ogólnych stwierdzeń, bo o tym, że jest się „pracowitym”, „dynamicznym”, czy „ambitnym” może dziś powiedzieć niemal każdy. Zamiast tego, skupmy się na naszych indywidualnych cechach i wyróżnijmy się przy ich pomocy. Z pewnością pomoże opisanie naszych sukcesów z przeszłości oraz elementów, w których czujemy się na prawdę mocni.

 

3. Nie oszukiwanie w CV

 

To chyba najważniejsza z zasad pisania CV, o której niestety wciąż wiele osób aplikujących zapomina. Dobrze jest móc się pochwalić znajomością języków. Angielski zna już jednak dzisiaj niemal każdy, więc chcąc się wyróżnić, niektórzy ulegają pokusie dodania tam hiszpańskiego, czy włoskiego, choć w rzeczywistości znają jedynie kilka słówek. Jeszcze większym błędem jest wpisywanie do CV miejsc, gdzie w rzeczywistości się nie pracowało. Oszukiwanie w CV nic nam nie da, bo potencjalny pracodawca może łatwo sprawdzić, czy podawane przez nas informacje są prawdziwe. Wtedy znajdziemy się w jeszcze trudniejszym położeniu, bo nie dość, że bankowo nie dostaniemy pracy, to jeszcze nasza reputacja w branży może znacznie ucierpieć.

 

No Comments

Add your comment