5 kompetencji miękkich niezbędnych do znalezienia pracy

Zbiór porad dla poszukujących pracy

5 kompetencji miękkich niezbędnych do znalezienia pracy

Znalezienie pracy może być bardzo proste, jeśli poszukujący zwrócą uwagę na rozwój i akcentowanie kompetencji miękkich. To one decydują często o przebiegu rekrutacji i co ciekawe – są wyżej cenione niż udział w stażach czy praktykach firmy. Takie wyniki przyniosły badania, które zrelacjonowano w raporcie Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie, Amerykańskiej Izby Handlu w Polsce oraz koncernu Ernst&Young. Czym są zatem kompetencje miękkie i dlaczego są ważne? Na które kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Personalne i interpersonalne kompetencje miękkie 

 

Kompetencje miękkie nie obejmują specjalistycznej wiedzy w jakiejś dziedzinie, ale koncentrują się głównie na umiejętnościach jakie można wykształcić poprzez pracę nad sobą. Są to cechy, które da się wdrożyć w każdej branży i które w dłuższej perspektywie pomagają we współpracy w dowolnym zawoedzie. Jak gumowa rękawiczka dostosowuje się do ręki i palców, tak kompetencje miękkie dostosowują się do systemu pracy i zadań konkretnej firmy – są więc naturalnie pożądane przez pracodawcę. Dotyczą zarządzania sobą w dwóch wymiarach – w stosunku do samego siebie i w stosunku do społeczności.

 

5 niezbędnych kompetencji miękkich – znajdź wymarzoną pracę 

 

1. Zarządzanie sobą w czasie

Umiejętność zarządzania sobą w czasie pozwala dobrze zorganizować zadania, zrealizować je szybko i efektywnie. Taka cecha przekłada się na zwiększenie odpowiedzialności i zdobycia większego zaufania ze strony pracodawców.

 

2. Motywacja i dyscyplina

Motywacja jest zawsze punktem startu, a dyscyplina jest tym co pozwala pracować na dłuższą metę. Pracodawcy doceniają umiejętność zarówno samodzielnego motywowania się i utrzymywania dyscypliny. Ważna jest również praca nad zarażaniem tym innych – jeżeli potrafisz zmotywować współpracowników do działania, posiadasz jedną z najważniejszych i uniwersalnych kompetencji miękkich.

 

3. Praca pod presją czasu

Wiele firm osiąga doskonałe wyniki poprzez terminowość i pracę pod presją czasu. Wykształcenie tej umiejętności jest ważne w każdym zawodzie, a zwłaszcza w korporacji. Wymaga dużej odporności psychicznej i znajomości siebie – swoich ograniczeń, barier psychicznych i sposobów na ich pokonanie.

 

4. Autoprezentacja

Dobre wrażenie i jasność przekazywanych informacji weryfikowana jest między innymi poprzez umiejętność autoprezentacji. Poddana intensywnej pracy przynosi szybkie, pozytywne efekty i w konsekwencji może być wykorzystana przed pracodawców do organizowania szkoleń, prowadzenia spotkań czy po prostu przewodzenia grupie.

 

5. Komunikatywność

Zdolność do jasnego formułowania swoich myśli, rozumienia innych ludzi, konfrontowania poglądów i weryfikacji tego, co się usłyszało leży w zasięgu kompetencji miękkich. Może je osiągnąć każdy, wystarczy rozpoznać swoje słabe strony i znaleźć rozwiązania, które mogą poprawić komunikatywność. Jest to cecha, która przydaje się również podczas samej rozmowy o pracę – rekruter od razu dostrzeże osobę komunikatywną i zdemaskuje tę, której komunikatywność jest jedynie składnikiem złożonego CV.

 

No Comments

Add your comment