Co powinien zawierać dobry list motywacyjny?

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Co powinien zawierać dobry list motywacyjny?

Napisanie dobrego listu motywacyjnego to często bardzo poważny problem dla osób, które chcą ubiegać się o jakieś ważne dla siebie stanowisko. Dzięki takiemu dokumentowi można jednak uzyskać przewagę nad konkurencją i przekonać do siebie przyszłego szefa. Jeśli ktoś się postara i stworzy kompletny list motywacyjny, na pewno dostanie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, na której mu zależy. Oczywiście tematyka listu powinna być ściśle dopasowana do stanowiska, o które dana osoba się ubiega.

W sytuacji, gdy ktoś chce zostać pracownikiem biurowym, nie powinien pisać w liście o osiągnięciach życiowych, które nie mają nic wspólnego z tym stanowiskiem. Może to zdenerwować przyszłego pracodawcę, dlatego należy pisać o umiejętnościach, które sprawią, że szansa na zdobycie stanowiska będzie dużo większa niż przed napisaniem takiego listu. Warto też zdecydować się na jakiś ciekawy wstęp, nie taki, który występuje we wzorach. Lepiej postawić na coś oryginalnego.

 

Nawiązanie do CV

 

Przy tworzeniu listu motywacyjnego trzeba się skupić na tym, aby nawiązywał on bezpośrednio do CV. Musi więc przypominać ten dokument pod kątem wyglądu, jak i treści. Jakościowo również nie może być gorszy, dlatego warto trochę popracować nad tymi dwoma dokumentami, a wtedy praca marzeń może znaleźć się w zasięgu ręki zainteresowanej osoby. Aplikacja pracownika będzie wtedy wyglądała dużo bardziej profesjonalnie i szansa na przekonanie do siebie szefostwa firmy będzie naprawdę spora. Nie powinno się więc takich wskazówek lekceważyć, jeśli komuś zależy na zdobyciu dobrze płatnej pracy, która go zainteresuje i będzie miała sporo wspólnego z jego zainteresowaniami.

Tworząc list motywacyjny nie można też zapomnieć o tym, aby nie było w nim zbyt dużo pustych przymiotników. Warto popierać swoje umiejętności, jakimiś konkretnymi przykładami z życia zawodowego. Niczego nie powinno się zmyślać, ponieważ wszelkie informacje bardzo łatwo można zweryfikować, a oszuści na pewno nie będą mile widziani w poważnej firmie.

 

Ukazanie własnej kandydatury w ciekawy sposób

 

Kluczem do sukcesu przy pisaniu listów motywacyjnych jest to, aby ukazywać swoją kandydaturę w możliwie jak najciekawszy sposób, a więc nie można:

  • pisać, że jest się lepszym od innych kandydatów,
  • wmawiać pracodawcy, że na dane stanowisko nie znajdzie lepszego kandydata,
  • zbytnio się narzucać.

Atrakcyjna forma listu motywacyjnego, gdzie pracownik będzie opierał się na konkretnych przykładach na pewno zda egzamin, więc nie warto kombinować, bo można wtedy przeszarżować i na pewno nie otrzyma się pracy w wybranej firmie. Przy pisaniu listów motywacyjnych można skorzystać też z pomocy bardziej doświadczonych osób, które takie dokumenty mają opracowane do perfekcji i wiedzą doskonale, jak powinny one wyglądać, aby pracodawca się zainteresował daną kandydaturą. Warto więc poprosić o pomoc znajomych, którzy tworzyli już podobne listy i wiedzą na ich temat nieco więcej. Wtedy też nie popełni się błędu i bez żadnych obaw będzie można złożyć taki dokument w siedzibie firmy.

 

No Comments

Add your comment