Co zrobić po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Co zrobić po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej

Nieudana rozmowa kwalifikacyjna może przytrafić się każdemu. Nie wolno się jednak poddawać jednym niepowodzeniem. Poszukiwanie pracy może być czasochłonne, zwłaszcza wtedy, gdy szuka się pracy w zawodzie lub zgodnej ze swoimi zainteresowaniami. Często po rozmowie kwalifikacyjnej słyszy się słynne słowa „niestety nie możemy Panu/Pani zaproponować tej posady”. Warto jednak o nią zawalczyć i spytać się osoby odpowiadającej za rekrutację, jaka jest przyczyna takiej decyzji i czy można zrobić coś jeszcze, aby była ona inna.

Oczywiście czasami trudno jest się umówić na bezpośrednie spotkanie z osobą rekrutującą po zakończeniu procesu rekrutacji, dlatego do danej firmy można wysłać list formalny. Należy jednak zastosować w nim zwroty grzecznościowe, potraktować odbiorcę z szacunkiem i jasno określić to, w jakim celu napisało się ten list. Być może po takim działaniu potencjalny pracodawca zmieni swoje zdanie i jednak zaproponuje etat danej osobie, ponieważ doceni w niej zaangażowanie, ambicję i walkę o swoje cele.

 

Poproszenie o cenne wskazówki

 

Osoby, którym nie udało się zdobyć wymarzonej pracy mogą też zawsze poprosić o cenne wskazówki na przyszłość. Zaleca się stosowanie takich rozwiązań osobom, które otrzymały odpowiedź negatywną w sposób definitywny od potencjalnych pracodawców. Warto wysłać do takiej firmy oficjalny list z zapytaniem do kogo można się udać, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie takiej pracy w przyszłości. Pracodawcy mogą też podpowiedzieć, w jaki sposób skonstruować swoje CV, co należy w nim umieszczać, a co nie powinno się tam nigdy znaleźć.

Po nieudanych rozmowach kwalifikacyjnych nie można obrażać się na cały świat i zamykać się w czterech ścianach. Zawsze lepiej wiedzieć, co zrobiło się źle i wyciągnąć odpowiednie wnioski ze swoich dotychczasowych działań. Jeśli ktoś nie będzie wiedział jakie błędy popełnił w procesie rekrutacyjnym, nie będzie w stanie ich później wyeliminować. Konstruktywna krytyka wielu osobom może się bardzo opłacić, dlatego zawsze należy się na nią otwierać i przyjmować ją z honorem.

 

Wykorzystywanie każdej sytuacji

 

Osoby poszukujące pracy po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej powinny:

  • nadal walczyć o siebie,
  • wykorzystać każdą sytuację, która miała miejsce w ich życiu,
  • nie poddawać się i starać się zdobyć podobną pracę w innej firmie.

Oczywiście istnieją osoby, którym zależy na pracy w wybranej przez siebie firmie. Jedna rozmowa kwalifikacyjna, po której nie dostało się tej pracy jeszcze o niczym nie świadczy. Zawsze można złożyć CV ponownie, po kilku miesiącach od pierwszej próby. W tym czasie można zapisać się na specjalne kursy, które będą potrzebne na nowym stanowisku pracy, poprawić swoje umiejętności językowe itd. Kontakt z menadżerami jest bardzo wskazany, ponieważ pozwoli on na wyłapanie wszelkich błędów. Brak wiary we własne możliwości i załamanie rąk do niczego dobrego nie prowadzi. Najlepiej dowiedzieć się u źródła, dlaczego nie otrzymało się danej posady i zwiększyć w ten sposób swoje szanse na otrzymanie jej w przyszłości.

 

No Comments

Add your comment