Jak budować dobre stosunki z szefem?

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Jak budować dobre stosunki z szefem?

Większość ludzi w Polsce żyje z pracy na etacie. Praca u kogoś jest pod wieloma względami wygodna. Dzięki umowie o pracę, osoba zatrudniona ma różne prawa gwarantowane przez państwo, jest także chroniona na różne sposoby. Przykładowo osobę zatrudnioną na umowę stałą, nie można zwolnić tak po prostu bez konkretnego powodu. Jednak praca na etacie to nie tylko przywileje i korzyści. Wiąże się ona również z pewnymi ograniczeniami oraz niedogodnościami.

 

Praca na etacie i szef

 

Każda osoba zatrudniona na etacie pracuje u kogoś. Oznacza to, że ma przynajmniej jedną osobę, która stoi wyżej w hierarchii firmowej. Szef, czy menedżer, któremu podlegamy może być osobą o przeróżnym charakterze. Jeden szef będzie bardzo otwarty, rozmowny, uprzejmy dla swoich pracowników, czyli będzie osobą, która posiada rozbudowane umiejętności miękkie. Możemy jednak trafić na szefa, który nie posiada zbyt wielu umiejętności społecznych, co często może powodować pewne niedomówienia, drobne konflikty. Wiele zależy także od naszego charakteru i osobowości.

 

Relacje z szefem mają spore znaczenie

 

Niezależnie od tego jaki jest nasz szef, warto budować z nim pozytywne relacje już od pierwszego dnia w pracy. Dobre relacje ze swoim przełożonym to jeden z głównych czynników, który sprawia, że chcemy pracować w miejscu, w którym jesteśmy zatrudnieni i mamy więcej chęci do działania. W miejscu pracy najczęściej spędzamy około ośmiu godzin przez pięć dni w tygodniu. Dlatego warto zadbać o to, żeby atmosfera w tym miejscu była odpowiednia. Na atmosferę panującą w pracy duży wpływ będą miały właśnie relacje z szefem.

 

Jak mieć dobre relacje z szefem? – wskazówki

 

Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad, jak budować dobrą relację ze swoim przełożonym.

Pokazywanie swojej wartości dla firmy

 

Jeżeli pracownik będzie wykazywał inicjatywę, będzie się pokazywał z dobrej strony, będzie zaangażowany w realizowane projekty, wtedy szef na pewno będzie go bardziej doceniał. Dzięki temu w przyszłości może dojść do podwyżki dla takiego pracownika, a atmosfera pomiędzy nim, a szefem będzie na pewno lepsza.

Samodzielne rozwiązywanie problemów

 

W czasie pracy można spotkać różne zadania, z którymi na początku pracownik może sobie nie radzić. Jednak w takiej sytuacji dobrym wyjściem nie będzie zwracanie się z każdym problemem do swojego szefa. Warto najpierw spróbować samemu znaleźć wyjście z sytuacji. Z problemami tego typu można zwracać się do przełożonego, gdy już naprawdę wszelkie nasze pomysły zawodzą.

Komunikacja z przełożonym w odpowiedni sposób

 

Pracownik powinien dowiedzieć się, w jaki sposób jego szef lubi się porozumiewać z podwładnymi. Niektórzy wolą rozmowę przez telefon, inni smsy, jeszcze inni mogą woleć pisać e-maile. Warto wybrać taki sposób komunikacji, który odpowiada przełożonemu.

 

Odpowiednie zwracanie się do szefa

 

Szef jest przełożonym dla pracownika, dlatego też ten powinien traktować go z szacunkiem. Być może szef woli, jak podwładni zwracają się do niego per pan, mogą się oczywiście także trafić przełożeni, którzy przejdą na ty z pracownikami. Wiele zależy od tego jakim szef jest człowiekiem i co uważa za odpowiednie. Pracownik koniecznie musi się dostosować do wymagań swojego szefa w tej kwestii. Oczywiście nie należy zapominać o ogólnym szacunku w rozmowach z pracodawcą.

 

Nie warto się spóźniać

 

Punktualność jest jednym z czynników, który może wpłynąć na pozytywny odbiór pracownika przez szefa. Mnóstwo przełożonych nie znosi tego, jak jego podwładni nie przychodzą na czas. Najgorzej jest oczywiście spóźniać się wtedy, gdy szef czeka na pracownika.

Budowanie jak najlepszych relacji z szefem jest świetnym pomysłem, który przynieść może wiele korzyści. Warto starać się być dobrym pracownikiem, który jest energiczny, zaangażowany i odpowiedzialny za powierzane mu zadania. Dzięki temu pracodawca może docenić takiego pracownika i zacieśnić z nim pozytywne relacje. Pamiętajmy o możliwych profitach z pozytywnych relacji z szefem takich jak możliwa podwyżka, czy awans.

 

No Comments

Add your comment