Jak (nie)szukać pracy, czyli 10 błędów popełnianych podczas poszukiwania pracy

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Jak (nie)szukać pracy, czyli 10 błędów popełnianych podczas poszukiwania pracy

Proces poszukiwania pracy trwa średnio od kilku tygodni do nawet pół roku, dlatego musimy wykazać się dużym zaangażowaniem oraz cierpliwością w procesie szukania zatrudnienia. Oczywiście, jeżeli zależy nam na ,,jakiejkolwiek” pracy – tylko po to, aby zarobić na swoje utrzymanie oraz nie mamy co do niej sprecyzowanych wymagań to taką pracę jesteśmy w stanie znaleźć zdecydowanie szybciej. Mając na myśli jednak poszukiwanie zatrudnienia w zawodzie wyuczonym oraz określonej specjalizacji warto jest się nastawić na o wiele dłuższe szukanie oraz nie zrażać ewentualnymi niepowodzeniami, czy też trudnościami.  Z każdej z rozmów na które zostaniemy zaproszeni – wynośmy wartościowe lekcje na przyszłość oraz analizujmy nasze ewentualne błędy – tak aby nie powielać ich w przyszłości.

 

 

Poniżej przedstawiono listę 10 błędów jakich należy unikać podczas rozmów rekrutacyjnych:

 

1.Szukanie pracy dopiero wtedy, gdy ją stracimy

Zwykle będąc niezadowolonym z aktualnego zatrudnienia warto jest rozpocząć szukanie czegoś bardziej atrakcyjnego jeszcze w trakcie trwania umowy. To zdecydowanie bardziej rozsądne rozwiązanie, aniżeli odejście z pracy, której nie lubimy, a następnie rozpoczęcie poszukiwań czegoś nowego.

 

2. Pasywne poszukiwanie pracy

Polegające jedynie na odpowiadaniu na ukazujące się w internecie oferty. Zdecydowanie bardziej efektywne bowiem okazuje się tak zwane aktywne szukanie polegające na samodzielnym docieraniu do interesujących nas firm oraz instytucji, w których widzielibyśmy siebie na stanowisku pracy oraz oferowanie swojej kandydatury.

 

3. Wysyłanie CV ,,gdzie popadnie”

To bardzo zły pomysł. Należy przed wysłaniem aplikacji odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle widzielibyśmy się w roli kandydata oraz czy spełniamy postawione przez pracodawcę wymagania.

 

4. Nie należy się ograniczać tylko i wyłącznie do szukania pracy

Ale także pojawiać w miejscach gdzie poszukiwani są pracownicy, czyli wszelkich targach pracy oraz konferencjach, czy portalach społecznościowych.

 

5. Wysyłanie standardowych CV na każdą ofertę jaką znajdziemy

Musimy zdać sobie sprawę, że nie ma uniwersalnych dokumentów aplikacyjnych i pod każdą z interesujących nas ofert należy je przygotowywać w sposób indywidualny.

 

6. Przychodzenie na rozmowę o pracę nieprzygotowanym

To bardzo duży oraz rażący błąd, który często dyskwalifikuje nas w oczach potencjalnego pracodawcy.  Warto zadać sobie odrobinę trudu i przed przystąpieniem do rozmowy rekrutacyjnej przeczytać najważniejsze informacje o firmie oraz potencjalnym pracodawcy.

 

7. Nie wykazujesz entuzjazmu

Warto jest wykazać zaangażowanie oraz pokazać przyszłemu pracodawcy, że jesteśmy osobą godną zaufania, która doskonale odnajduje się w nowych rolach, a tym samym przekonać, iż to właśnie nas powinien zatrudnić. 

 

8. Zbyt duża ekscytacja daną ofertą pracy 

Oraz wyraźne dawanie do zrozumienia potencjalnemu pracodawcy, że dla tej posady jesteś w stanie zrobić niemal wszystko. To sprawia, że widzą nas oni jako desperata.

 

9. Zbyt niska pewność siebie

Nie pozwala ona odpowiednio ,,sprzedać się” przyszłemu pracodawcy. Warto popracować nad poczuciem własnej wartości oraz odnalezieniem w sobie takich cech, po przedstawieniu których przyszły pracodawca zdecyduje się właśnie nas zatrudnić.

 

10. Koncentrowanie się na sobie zamiast na oczekiwaniach oraz potrzebach pracodawcy

Jeżeli wczujemy się w jego położenie zdecydowanie łatwiej będzie nam odgadnąć jego oczekiwania i potrzeby względem przyszłego pracownika, dzięki czemu uda nam się zaprezentować jako osoba posiadające wszelkie niezbędne cechy do pracy na tym stanowisku.

 

No Comments

Add your comment