Jeśli nie doświadczeniem, to czym przekonać pracodawcę?

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Jeśli nie doświadczeniem, to czym przekonać pracodawcę?

Doświadczenie przy poszukiwaniu pracy to jeden z najważniejszych czynników decydujący o powodzeniu w całym procesie rekrutacyjnym. Wiele osób jednak poszukuje swojej pierwszej pracy i nie dysponuje żadnym doświadczeniem w danej branży. Osoby takie również są przyjmowane do pracy, gdy zaprezentują się odpowiednio dobrze. Aby przekonać pracodawcę do zatrudnienia nas, wystarczy kilka elementów i działań, które sprawią, że pracodawca zobaczy w nas wartościowego kandydata i ujrzy korzyści płynące z naszego zatrudnienia. Co zatem zrobić, aby otrzymać pracę bez doświadczenia? Jak zaprezentować się podczas rozmowy? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady i wskazówki prezentujemy poniżej.

 

 

Jasno określ że nie masz doświadczenia

 

 

Pierwszym ważnym elementem w CV, jak i w rozmowie kwalifikacyjnej, jest jasne określenie, że nie ma się doświadczenia. Pozwoli to uniknąć wpisywania i próbowania zastąpienia doświadczenia kursami czy wolontariatami. Sprawia to dość kiepskie wrażenie, a takie pozycje warto przedstawić w odpowiednich kategoriach. W tym miejscu dobrym posunięciem będzie napisanie krótkiej formuły, że nie posiadamy doświadczenia, jest to nasza pierwsza praca i szukamy współpracy na dłużej. Rekruter będzie zadowolony z jasnej deklaracji i przejdzie do kolejnych punktów, w których możemy się już pozytywnie zaprezentować.

 

 

Wykształcenie

 

 

Tym, co może przekonać pracodawcę o naszej wartości, jest wykształcenie. Warto w tym miejscu opisać je obszernie prezentując wszystkie sukcesy, uzyskane tytuły, certyfikaty itp. Możemy również wpisać czynności, jakie wykonywaliśmy podczas praktyk, co w pewien sposób pozwoli „pozytywnie oszukać” CV. Dzięki wpisaniu tego, co robiliśmy na praktykach, warsztatach czy na prace zaliczeniowe da konkretne informacje o naszych dokonaniach. Wiedza teoretyczna jest również przydatna jak ta praktyczna. Gdy posiadamy formalne jej potwierdzenie wraz z pobocznymi kursami czy licencjami, stajemy się wartościowi dla pracodawcy. Dzięki temu brakuje nam „tylko” doświadczenia, które można z czasem nabyć.

 

 

Umiejętności

 

 

Bardzo ważnym aspektem, na który należy położyć duży nacisk, są umiejętności. W CV czy rozmowie powinniśmy umieścić umiejętności twarde i miękkie oraz dobrze je opisać. Rekompensując brak doświadczenia, możemy napisać o nich nieco więcej. Po raz kolejny konkretne dane, umiejętności czy sprawności pozwolą wyrobić o sobie pozytywne zdanie. Rekruterzy będą również wiedzieli, że potrafimy wykonywać np. dane zadania czy jesteśmy kontaktowi i lubimy współpracować w grupie. Umiejętności takie mogą sprawić, że rekruter przyjmie nas do firmy właśnie dzięki nim. To, że nie mamy szerokiego doświadczenia, nie znaczy, że nie umiemy np. projektować, rysować czy wykonywać konkretnych projektów. Ujmując te czynności w cv, w dużym stopniu zminimalizujemy negatywny brak doświadczenia.

 

 

Co możesz dać w zamian?

 

 

Nie dysponując doświadczeniem, czyli tym na czym zależy pracodawcy, warto dać mu w zmianach coś innego – co również będzie korzyścią dla firmy. Z pewnością do takich „rekompensat” będzie należało zapewnienie, że chcemy pozostać na dłużej w firmie lub zaproponowanie rozwijania się na własny koszt czy rachunek. O ile praca po godzinach za darmo nie jest najlepszym rozwiązaniem, o tyle rozpoczęcie kursów — nawet tych płatnych czy dokształcanie się samodzielne już tak. Spowoduje to pozytywny efekt, a pracodawca zobaczy konkretne profity. Deklaracja długiej współpracy na rozmowie czy nawet zobowiązujące do pozostania w firmie np. przez rok lub 2 lata kursy dadzą rekruterowi jasny sygnał, że mamy chęci, motywację i naprawdę jesteśmy zainteresowani współpracą z ich marką.

 

No Comments

Add your comment