Kodeks pracy 2019 – najważniejsze zmiany

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Kodeks pracy 2019 – najważniejsze zmiany

Właściciel firmy jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale i za swoich pracowników. Musi wiedzieć więcej i być na bieżąco ze wszystkimi sprawami związanymi ze strukturą prawa. W Polsce upada wiele młodych firm które nie zdążyły się jeszcze na dobre rozwinąć. Za taki bieg zdarzeń, winą najczęściej obarcza się skomplikowane prawo i biurokracje urzędników. Na świecie jest wiele miejsc gdzie rozpoczęcie biznesu przychodzi dużo prościej, ale nie w tym rzecz aby ambitni ludzie chcący podjąć wysiłek związany z budowaniem własnej marki, emigrowali poza granice naszego kraju. Skoro prawa nie da się zmienić, należy skupić się na rzeczach, które można zrobić – i to od razu. Chodzi o nastawienie, charakter i chęć parcia do przodu mimo wielu przeszkód. Co zatem może zrobić młody biznesmen, aby jego trud i wysiłek zaowocowały dobrze prosperującą firmą?

 

Bądź żywo zainteresowany swoją firmą

 

Być może zabrzmi to sprzecznie, ale nie każdy człowiek podejmujący decyzję o założeniu swojej firmy interesuje się usługami, które oferuje. Za przykład mogą posłużyć popularne ostatnio sklepy EKO. Można odnieść wrażenie że powstają tylko po to, żeby zaraz upaść. Przyczyn tego stanu jest wiele, jednak niezwykle istotną kwestią jest to, że produkty nie znajdują się w centrum zainteresowania samego właściciela. Pracownicy również dotkliwie odczują taki stan rzeczy, zdając sobie sprawę, że wiedzą o tej gałęzi przemysłu znacznie więcej od swojego przełożonego. Otwieranie firm na chwilowych modach ma sens tylko wtedy gdy wierzy się w sukces jaki można osiągnąć. Należy inwestować w potencjał, który sami dostrzegamy. Aktualnie trendy zmieniają się bardzo dynamicznie, trzymanie ręki na pulsie to obowiązek każdego młodego przedsiębiorcy.

 

Bądź zorientowany w zmianach w kodeksie pracy

 

Ostatnio wiele mówi się o zmianach w kodeksie pracy, które dla  jednych mogą być utrudnieniem, dla innych wręcz przeciwnie. Kodeks pracy ma za zadanie zarówno chronić pracowników jak i ułatwiać prowadzenie firmy pracodawcom. Jednakże rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa i wiele nowelizacji nie wnosi niczego. Czy możemy liczyć w 2019 roku na miarodajne zmiany? Odpowiedź brzmi tak. 3 zmiany na które warto zwrócić uwagę to:

1. Zmiana sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę

Do tej pory podstawową formą wypłaty wynagrodzenia była gotówka do rąk pracownika. Aktualnie wypłata będzie przelewana na rachunek bankowy. Tak jak i wcześniej, o zmianę formy płatności należy poinformować firmę pisemnie.

2. Zmiana dotycząca prowadzenia akt osobowych

Reguluje ona zmianę akt papierowych na elektroniczne. Obie formy prowadzenia dokumentacji będą równoważne

3. Zmiana dotycząca przechowywania akt osobowych

pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację pracowniczą przez cały okres zatrudnienia, oraz następne 10 lat, licząc od momentu wygaśnięcia umowy.

 

Założyciel firmy, przede wszystkim musi nią mądrze zarządzać. Zatrudniając pracowników, powinien nauczyć się jak rozdzielać zadania. Umiejętności miękkie są niezwykle ważne, aby firma mogła się szybko i zdrowo rozwijać. Czasami właśnie takie rzeczy decydują o sukcesie.

 

 

No Comments

Add your comment