Portale społecznościowe, a szukanie pracy

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Portale społecznościowe, a szukanie pracy

Z portali społecznościowych w Polsce korzysta aż 86% użytkowników Internetu. Jest to naprawdę bardzo duża grupa ludzi, którzy lubią dzielić się swoim życiem ze znajomymi. Ale portale społecznościowe, jak Facebook, to obecnie o wiele więcej, niż tylko miejsce, gdzie można wrzucić swoje zdjęcie z wakacji czy porozmawiać ze znajomymi, z drugiego końca świata. Z powodzeniem można tam znaleźć też firmy, które nie tylko chcą pokazać swoją obecność światu, ale i rekrutują pracowników. Można znaleźć setki ogłoszeń o pracę bezpośrednio na firmowych fan page’ach, ale też jest mnóstwo grup, gdzie zamieszczane są oferty pracy na stałe, jak i dorywczej. Bez trudu można znaleźć pracę, ale i ją stracić. Dlaczego?

 

 

Co o nas mówi nasze konto społecznościowe?

 

 

Popularną praktyką jest sprawdzanie pracownika przez pryzmat jego stron social media. W ten sposób można dowiedzieć się, czy ktoś już zatrudniony w firmie, tę osobę zna. Zwłaszcza w małych miastach jest to popularne, aby sprawdzić jaką opinię ma dana osoba. Także to, co zamieszczamy na Facebooku ma duże znaczenie dla rekruterów. Zdjęcie profilowe ustawia się tak, aby pokazać się od najlepszej strony. A co jeśli na tym zdjęciu trzymamy alkohol lub jesteśmy skąpo ubrani? Dla firmy jest to alarmujące.

Trzeba zdawać sobie sprawę, z tego, że zostaniemy sprawdzeni w social mediach. Jeśli publikujemy mało profesjonalne posty np. słodkie kotki, memy, zdjęcia z pijackich popisów, to nie ma co liczyć na to, że zostaniemy uznani za potencjalnie dobrego pracownika. Owszem możemy dodawać takie posty, ale chociaż ukryjmy je przed wszystkimi i zostawmy do zobaczenia tylko najbliższym znajomym. Pracodawca nawet po zatrudnieniu nas nie ma prawa ingerować w treści, które publikujemy. Ale z drugiej strony żeby zostać zatrudnionym, nasz profil musi wyglądać przyzwoicie.

 

 

Oferty pracy z różnych krajów

 

 

Z drugiej zaś strony oferty pracy zamieszczane przez firmy, reklamy ogłoszeń czy nawet utworzone grupy z podziałem na branże albo kraje mogą bardzo pomóc w znalezieniu pracy. Codziennie publikowane są setki ofert. Kontaktować się można nawet przez Messenger, wysyłają swoje CV i inne wymagane informacje. A zatem sam proces wstępnej rekrutacji jest bardzo szybki i prosty. Co za tym idzie można wysyłać wiadomości do wielu różnych firm.

Publikowane oferty mogą dotyczyć pracy w danym mieście, pracy zdalnej czy nawet wyjazdu za granicę. Zatem szukając pracy przez Facebooka można poszerzyć swoje możliwości i znaleźć idealne zajęcie nawet na drugim końcu świata. Ponadto w swoim profilu można dodawać informacje o wykształceniu, ukończonej szkole, ostatnim pracodawcy czy na tablicy publikować zdjęcia ze szkoleń, wyjazdów, konferencji, na jakich byliśmy. Albo w wypadku freelancerów linki do swoich projektów. Ponadto wielu znajomych na prośbę swojego pracodawcy będzie udostępniać informacje o wolnych wakatach. To także może nam pomóc dostać pracę, jakiej szukamy.

 

 

No Comments

Add your comment