Praca tymczasowa

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Praca tymczasowa

Praca tymczasowa jest dość specyficzna. Zazwyczaj nie wymaga żadnych konkretnych kwalifikacji, a wykonywane czynności są raczej trywialne. Mimo wszystko to wciąż praca, a więc wiąże się z pewną odpowiedzialnością i wysiłkiem. Jednoznaczna odpowiedź, którą należy udzielić na zadane pytanie, nie jest prosta — zależy od wielu czynników, które artykuł stara się zaprezentować.

 

Źródło cennych doświadczeń — obycie z samą ideą pracy

 

Tymczasowe zatrudnienie jest doskonałym wyborem dla młodych osób, jeszcze uczących się w szkołach średnich, a nawet studiujących. Pozwala łatwo pogodzić codzienne życie i naukę z obowiązkami, a jak zostało wyżej wspomniane, nie są konieczne żadne fachowe wiadomości. Rodzaj wykonywanej pracy najlepiej dopasować do swoich preferencji i planowanej przyszłości, a przy tym należy zadbać, by oferowane warunki były klarowne i uczciwe. Mądrym posunięciem byłoby zgłoszenie się do agencji pracy, co prawie zawsze nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Zdecydowanie jedną z największych wartości jest fakt, że przyszli, poważni, pracodawcy spojrzą na osobę z takim doświadczeniem znacznie przychylniej. To coś podobnego do działania w wolontariacie, ale tutaj można dodatkowo odebrać wynagrodzenie. Miejmy też na uwadze, że taka praca jest zazwyczaj fizyczna i mało prestiżowa, a więc lepiej wyzbyć się wygórowanych oczekiwań, acz czasem uda się znaleźć naprawdę interesującą i wyróżniającą się na tle innych, ofertę.

 

Zdecydowanie kiepski wybór jako stałe źródło utrzymania

 

Główną wadą pracy tymczasowej jest jej nieprzewidywalność. Raz może być, a już za miesiąc jej nie będzie. Jeżeli traktowaliśmy to wyłącznie jako dorabianie — nic się nie dzieje, znajdziemy wkrótce coś innego. Ale jeśli postanowiliśmy, że ów zajęcie będzie tym prymarnym, z którego utrzymujemy się my, a nawet nasza rodzina — pojawia się duży problem. Wiszące nad nami zobowiązania i wydatki nie będą czekały, aż uda nam się znaleźć kolejne zajęcie. Bywają okresy, w których ofert jest znacznie mniej, a wówczas możemy wpaść nawet w spiralę długów. Dodajmy do tego, że praca tego typu nie niesie ze sobą zbyt obiecujących perspektyw. Owszem, to świetny fundament, ale nie rokujący niczego dobrego, jeżeli nie ośmielimy na dalsze kroki. Człowiek potrzebuje środowiska, w którym będzie stale się kształcił i rozwijał, zyskuje dzięki temu pewność siebie i uczucie spełnienia. Trzymanie się kurczowo dorywczych zajęć znacznie pogorszy samopoczucie każdej osoby.

 

To w końcu jaka jest praca tymczasowa?

 

Można rzecz, że praca tymczasowa jest zarówno dobra i zła. W zależności od sytuacji pracującego, jego wieku, planów na dalsze życie — słowem — sprawa nader indywidualna. Zachęcamy, by wypróbować się w roli pracownika tymczasowego — to nie jest nic zobowiązującego! Zwłaszcza w okresie wakacyjnym (letnim) — to zdecydowanie apel do ludzi młodych. Wakacje, wakacjami, ale czyż nie przyjemniej byłoby zarobić trochę pieniędzy, które można później spożytkować (roztrwonić!) na różnego rodzaju wiktuały i gadżety? Ależ oczywiście!

 

No Comments

Add your comment