Praca w Holandii – blaski i cienie

Zbiór porad dla poszukujących pracy

Praca w Holandii – blaski i cienie

Wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy to decyzja, którą podejmuje wielu młodych ludzi, tuż po ukończeniu szkoły. Jak również  w trakcie jej trwania – podczas sezonu wakacyjnego. Zazwyczaj młodzi ludzie podejmują decyzję o wyjeździe pod wpływem emocji i chęci szybkiego wzbogacenia się. Wynika to także z braku perspektyw podjęcia dobrze płatnej pracy w kraju.

Praca za granicą przyciąga również osoby dorosłe, dla których wyjazd w celu zarobkowym stanowi sposób na wyjście z długów, czy poprawienie sytuacji materialnej swojej rodziny. Do emigracji w poszukiwaniu pracy, skłaniają nas przede wszystkim dużo wyższe zarobki i możliwość oszczędzenia. Miejsca do których uczęszczamy najczęściej to m.in: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i coraz częściej kraje skandynawskie.

 

Kraj wiatraków i soczysto-czerwonych tulipanów – Holandia

 

Co przyciąga nas do pracy w Holandii? Przede wszystkim zarobki, w Holandii obowiązuje Euro, w związku z czym Polak spokojnie może pomnożyć swoją holenderską wypłatę razy cztery. Poza tym jak każdy kraj, Holandia ma swoje zasady i specyfikę narodu. Życie tutaj upływa na luzie, ludzie są bardziej zdystansowani, a rząd otwarty i pomocny oferując szereg świadczeń socjalnych i nie tylko.

 

Praca w Holandii – dlaczego wracamy do Polski?

 

Jednak większość Polaków, decydując się na wyjazd pracowniczy do Holandii, prędzej czy później wraca do kraju. Skoro mówi się, że zarobki w Holandii są dobre, a Polacy mile widziani – to dlaczego wracamy?

Praca w Holandii, jak każda inna praca ma swoje blaski i cienie. Podejmując pracę w Holandii skuszeni jesteśmy przede wszystkim oferowaną stawką za godzinę pracy, która po przeliczeniu na złotówki, wydaję się nam wysoka i daję realne możliwości zaoszczędzenia.Warto jednak zauważyć, że życie w Holandii jest dostosowane do Holenderskich zarobków, ceny najmu mieszkań są wysokie, a jedzenie również nie należy do najtańszych, nie mówiąc o usługach. Polacy chcąc oszczędzić podczas wyjazdu, często mieszkają w kilku osobowych pokojach czy nawet pomieszczeniach gospodarczych przerobionych na obiekty mieszkalne dla pracowników. Jedzą słabej jakości jedzenie z marketów, albo przywożą je z Polski – bo to się bardziej opłaca.

Chcąc oszczędzić większą kwotę pieniędzy, Polacy niejednokrotnie pracują ponad normy, albo podejmują dodatkowe zajęcia zarobkowe. W przypadku wyjazdu osób młodocianych, warto podkreślić fakt, iż w Holandii obowiązuje stawka wiekowa, co oznacza, że osoba mająca dany wiek nie może zarobić więcej, niż zostało to określone w holenderskich przepisach.

Wyjazd to również rozłąka z rodziną i bliskimi, którą nie każdy jest w stanie dobrze znieść – warto jednak dodać, że będąc w Holandii nie musimy czuć się obco, ponieważ na każdym kroku możemy spotkać kogoś z Polski.

Praca w Holandii – czy warto?

 

Wyjazd do pracy sezonowej w Holandii to dobry sposób na oszczędzenie większej kwoty pieniędzy w krótkim czasie. Jednak warto pamiętać, iż jest to rozwiązanie krótko terminowe. Jeśli naprawdę spodobała się nam Holandia to warto nauczyć się języka i próbować podjęcia pracy na takich samych warunkach jak pracują Holendrzy.

 

Comments: 1

  1. Marci pisze:

    Przebywam tu jakis czas i ostatnio z firma nie ma kontaktu chcesz zlozyc skarge maja cie w dupie, zlozysz skarge wylaczaja ogrzewanie czy ciepla wode, tyle mozna powiedziec o tej firmie przyjezdzasz do holandii zaden koordynator nie zajmuje sie toba tylko podpiszesz umowe maja cie w dopie nje pokaza gdzie bedziesz mieszkal czy gdzie pracowal nawet nie zdazysz zapytac na ktora do pracy bo kierowca rozmawia przez telefon i nje powie gdzie zawozi na miescu sie dowiadujesz gdzie bedziesz mieszkal, wysiadassz z samochodu wyciagasz bagarze a on odjezdza czy ta firma moze sie nazywac najlepsza i najwieksza firma posrednictwa pracy jak okradaja pracownikow za mieszkania w ktorych nie ogrzewania czy cieplej wody

Add your comment